RS232
RS-232 (Recommended Standard 232) je sériový komunikačný protokol a fyzický rozhranie používané na prenos sériových dát medzi rôznymi zariadeniami, ako sú počítače, periférne zariadenia, modem, tlačiarne a iné elektronické zariadenia. RS-232 bola vyvinutá v 60. rokoch 20. storočia spoločnosťou Electronic Industries Association (EIA) a odvtedy sa stala štandardom pre sériovú komunikáciu v mnohých aplikáciách.
Charakteristiky RS-232:
-
Fyzické rozhranie: RS-232 používa sériové piny (vodiče) na prenos dát. Tieto piny zahŕňajú pin pre prenos dát (TX), pin pre prijímanie dát (RX), pin pre riadenie toku (RTS - Request to Send a CTS - Clear to Send), pin pre nulový potenciál (GND) a ďalšie, v závislosti od konkrétnej konfigurácie.
-
Asynchrónna komunikácia: RS-232 je asynchrónna komunikačná metóda, čo znamená, že dáta sú prenášané bez zvláštneho časového synchronizácie medzi zariadeniami. Každý bajt (8 bitov) dát obsahuje štartový bit, stopový bit a jeden alebo viac dátových bitov, čo umožňuje jednoduchú komunikáciu.
-
Riadenie toku: RS-232 umožňuje riadenie toku dát medzi zariadeniami pomocou signálov RTS (Request to Send) a CTS (Clear to Send) alebo pomocou signálov DTR (Data Terminal Ready) a DSR (Data Set Ready). Tieto signály slúžia na kontrolu toho, kedy môže zariadenie začať alebo zastaviť prenos dát.
-
Rozsah prenosu dát: RS-232 podporuje rôzne rýchlosti prenosu dát, ktoré sa môžu pohybovať od niekoľkých desiatok baudov (b/s) až po niekoľko stoviek kilobaudov (kb/s), v závislosti od konkrétnej konfigurácie a kvality komunikácie.
-
Využitie: RS-232 bola pôvodne používaná v mnohých aplikáciách, ako sú sériové tlačiarne, sériové myši, modem, sériové pripojenie k periférnym zariadeniam a ďalšie. V súčasnosti sa však stále viac nahradzuje modernými technológiami, ako je USB a bezdrôtová komunikácia. RS-232 je stále využívaná v priemysle a niektorých špecializovaných aplikáciách.
Pozri tiež: Sériový port