polyolefín
Polyolefíny ((CH2CHR)n) sú skupinou polymérnych materiálov vytvorených z olefínových monomérov. Olefíny sú uhľovodíkové zlúčeniny, ktoré obsahujú dvojnú väzbu medzi uhlíkovými atómami. Polyolefíny majú široké využitie v rôznych priemyselných odvetviach a sú veľmi populárne kvôli svojim vlastnostiam a cenovej dostupnosti.
Polyolefíny majú vysokú odolnosť voči chemikáliám, nízku hustotu, dobrú tepelnoizolačnú schopnosť, odolnosť voči vlhkosti a vynikajúcu chemickú stabilitu. Sú tiež odolné voči korózii a majú vysokú pevnosť a trvanlivosť. Tieto vlastnosti robia z polyolefínov vynikajúci materiál pre rôzne aplikácie.
Medzi najznámejšie typy polyolefínov patrí polyetylén (PE) a polypropylén (PP). Polyetylén je bežne používaný vo forme plastových vreciek, obalových fólií, plastových fliaš a mnohých ďalších výrobkov. Polypropylén sa používa v rôznych aplikáciách, vrátane obalov, automobilového priemyslu, liečiv a mnohých ďalších.
Polyolefíny majú široké spektrum využitia v rôznych odvetviach, ako sú obalový priemysel, automobilový priemysel, stavebníctvo, elektronika, zdravotníctvo a ďalšie. Ich významným benefitom je tiež ich recyklovateľnosť, čo prispieva k udržateľnému rozvoju a ochrane životného prostredia.