Mulčovanie
Pre upresnenie - je to kosenie trávnika kosačkou prispôsobenou tak aby sa odkosená tráva rozomlela na čo najmenší rozmer bez zberu s tým aby sa materiál ponechal na ploche ako hnojivo-závlaha-kvantita.
Táto - metóda - je stará ako príroda, preto považujem už z podstaty za nezmysel aby niekto o fungovaní tohoto mechanizmu pochyboval, resp. považoval ho naopak za novinku.
Mulčovanie alebo nastielanie pôdy je úžasným pomocníkom každého záhradkára. Udržuje pôdu vlhkú, zabraňuje v raste burín a podporuje život v pôde.
Kvôli pôsobeniu slnka rýchlo vysychá. Pod prívalovými dažďami sa rozplavuje a vzniká prísušok, ktorý zabraňuje vnikaniu vody do pôdy. Musíme ju teda častejšie kypriť, prevzdušňovať a polievať. Ak sa týmto zbytočným krokom chceme vyhnúť, riešením môže byť práve mulčovanie.
Výhody a nevýhody mulčovania
Výhody nastielania pôdy sú nasledovné:
- chráni pôdu pred vysušovaním a zmenšuje potrebu zavlažovať
- bráni v raste väčšine burín
- chráni pôdu pred prívalovými dažďami a tvorbou pôdneho prísušku
- vytvára ideálnu mikroklímu pre pôdy život a korienky rastlín
- rozkladom mulču vzniká humus, čím sa pôda prirodzene hnojí
- šetrí čas spojený s vytrhávaním burín
Tak ako všetko, aj mulčovanie má svoje nevýhody:
- môže sa dočasne zvýšiť populácia slimákov a hlodavcov
- na zle zamulčovaných miestach môže aj tak dôjsť k prerastaniu buriny – napríklad pýr
- na začiatok môže byť náročné zohnať dostatočné množstvo organického materiálu na mulčovanie
Ako správne mulčovať?
Pri mulčovaní sa všetko odvíja od materiálu, ktorým mulčujeme. Čerstvý a vlhký materiál by sme mali nastieľať iba v tenkej vrstve. Hrubá vrstva by mohla zľahnúť a začať zahnívať. Suchý materiál môžeme vrstviť vo väčšej hrúbke, nie však príliš vysokej, aby sme zbytočne nelákali hraboše či iných škodcov.
Rovnako tak treba pamätať na to, že nadrobno nasekaný materiál sa bude rozkladať rýchlejšie, než ten, vo väčších kúskoch.
Pri mulčovaní treba odlišovať dva základné postupy – plošné a lokálne mulčovanie.