Kompostér

 Kompostér je plastová, alebo drevená nádoba určená na kompostovanie biologického materiálu prevažne rastlinného pôvodu, obsahujúca vetracie otvory a bez plného dna. Otvor na vkladanie biologického materiálu sa nachádza na vrchu kompostéra a je prevažne krytý vekom na pántoch (niektoré veká sa skladajú z viacerých častí, prípadne obsahujú vzduchové ventily). Dno kompostéra absentuje z dôvodu priameho kontaktu s pôdou, čo umožňuje vstup pôdnych organizmov podieľajúcich sa na procese kompostovania priamo do kompostéru.

 

Základné vlastnosti
Plastové kompostéry sú charakterizované jednotlivými vlastnosťami ako napríklad, materiál použitý na ich výrobu (HDPE, PE, PP), objem (290L – 2000L), hmotnosť (7 kg – 39 kg), tvar (kónický – podlhovastý, valcovitý), počet a rozmiestnenie vetracích otvorov (sú ich rádovo desiatky až stovky), systém otvárania resp. vyťahovania hotového kompostu (z dvoch strán, z každej strany). Niektoré kompostéry disponujú aj nadštandardnými vlastnosťami, ako napríklad UV stabilita, prípadne vnútorné rebrovanie stien.

Na výrobu plastových kompostérov sa používa predovšetkým regranulát, ale aj primárny materiál. Kompostéry vyrobené z regranulátu HDPE a PE sú odolnejšie voči poveternostným podmienkam a to v teplotnom rozmedzí od −80 °C až do +110 °C, kde kompostéry vyrobené z PP sú citlivejšie hlavne na teploty pod bodom mrazu. Z kvalitatívneho hľadiska je dôležité si všímať pomer objemu kompostéra k jeho hmotnosti (dôležité hlavne pri objemoch nad 700 litrov, kde je tlak materiálu vo vnútri kompostéra väčší). Z hľadiska ochrany životného prostredia je výhodou, že všetky spomenuté druhy plastu sa dajú opätovne recyklovať, čo zmierňuje ich ekologickú stopu.

Prednosti kompostovania v plastových kompostéroch oproti kompostovaniu na otvorenej hromade, prípadne v drevenom sile:

Proces kompostovania prebieha v uzavretých kompostéroch niekoľkonásobne rýchlejšie (od 3 – 12 mesiacov), ako na otvorených hromadách, prípadne v jamách (24 – 36 mesiacov). Je to dané predovšetkým stálejšími vnútornými podmienkami a to hlavne teplotou a vlhkosťou kompostovaného materiálu. Ide o estetickejšiu formu kompostovania v porovnaní s kompostovaním na otvorenej hromade. Životnosť kvalitného plastového kompostéru niekoľko násobne prevyšuje životnosť drevených kompostovacích síl. Plastové uzavreté kompostéry okrem regulácie vnútorných podmienok zabraňujú príletu náletových burín a taktiež obmedzujú vstup nežiaducich živočíchov a ich následné rozmnožovanie.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.