kapacita(elektronika)

V oblasti elektroniky sa termín "kapacita" týka kapacitora, elektronického komponentu navrhnutého na uchovávanie elektrickej energie v elektrickom poli medzi jeho dvoma vodivými doskami. Kapacitor je pasívny elektronický komponent, ktorý má schopnosť akumulovať a uchovávať nábojovú energiu.

Definícia kapacity: Kapacita je fyzikálna veličina, ktorá meria schopnosť kapacitora uchovávať náboje. Formálne sa definuje ako pomer medzi uloženým nábojom (Q) a napätím (U) medzi jeho doskami. Táto definícia môže byť vyjadrená nasledujúcim vzťahom:

C=QU

Kapacita sa meria v jednotkách nazývaných farady (F). Farad je definovaný ako kapacita, pri ktorej sa na kapacitor o veľkosti 1 faradu napojí napätie 1 volt, čím sa uloží náboj 1 coulomb.

Ako sa určuje kapacita kapacitora:

  1. Napájacie napätie: Kapacitor je napájaný určitým napätím, čo spôsobí, že na jeho doskách sa nahromadia náboje. Napätie (U) je dôležitým faktorom pri určovaní kapacity, pretože kapacita je priamo úmerná napätiu.

  2. Meranie náboja: Po naplnení kapacitora napätím sa merá náboj (Q), ktorý je uložený na jeho doskách. Toto meranie sa môže uskutočňovať pomocou prúdového merania.

  3. Výpočet kapacity: Kapacitu (C) možno vypočítať podľa vzťahu C=QU, kde Q je náboj uložený na doskách a U je napätie medzi nimi.

Kapacitory existujú v rôznych veľkostiach a hodnotách kapacity a používajú sa v elektronických obvodoch na rôzne účely, vrátane filtrovania signálov, uchovávania náboja, vyrovnávania napätia a ďalších aplikácií. Sú základnými komponentmi elektronických obvodov a majú dôležité funkcie pri udržiavaní ich správnej činnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.