Freón

 

Freón je triviálne označenie zlúčenín zo skupiny halogénderivátov, ktoré obsahujú minimálne 2 typy halogénových substituentov, pričom jedným je fluór (F). Jedná sa o neoficiálny názov pre skupinu chemických zlúčenín známych ako chlorfluórokarbóny (CFC) a hydrochlorofluórokarbóny (HCFC). Sú to organické zlúčeniny, ktoré obsahujú atómy uhlíka, chlóru, fluoru a niekedy aj vodíka. Freóny boli vyvinuté v minulosti a široko používané v rôznych priemyselných odvetviach, najmä ako chladivá.

Freóny sa používali ako chladivá v chladničkách, klimatizáciách, tepelných čerpadlách a iných chladiacich systémoch. Môžu mať vynikajúce chladiace vlastnosti a boli považované za bezpečné a účinné chladivá.

Avšak v 70. a 80. rokoch 20. storočia sa zistilo, že freóny majú škodlivé účinky na životné prostredie. Keďže sú veľmi stabilné a nie sú ľahko rozložiteľné, môžu sa vyparovať a dostať do vyšších vrstiev atmosféry, kde reagujú s ozónovými molekulami a prispievajú k ich rozpadu. Tento proces poškodzuje ozónovú vrstvu, ktorá chráni Zem pred škodlivým ultrafialovým žiarením.

V súvislosti s tým bola vytvorená medzinárodná dohoda známa ako Montrealský protokol, ktorá sa zaviazala k postupnému fázu-outu a obmedzeniu používania freónov. V súčasnosti je používanie freónov v mnohých krajinách obmedzené alebo zakázané, a nahradili sa ekologickejšími alternatívami, ako sú hydrofluórokarbóny (HFC) a hydrofluóroolefiny (HFO), ktoré majú nižší alebo žiadny negatívny vplyv na ozónovú vrstvu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.