otázky a odpovede
Čo je to podlahové kúrenie?
Podlahové vykurovanie predstavuje vykurovací systém, ktorý využíva na vykurovanie ohriatu vodu. Jeho základným článkom sú rúrky, ktoré musia byť z kvalitného materiálu a odolné. Preto pre daný účel sa odporúča polybutén, ktorý spĺňa kvalitatívne a bezpečnostné kritériá a to, že je odolný proti korózii a tlmí hluk v rozvodoch. Rúrkami uloženými v podlahe prúdi vykurovacia voda, ktorá šíri teplo do veľkej plochy. Takýmto spôsobom možno vykúriť aj väčší dom. Vodu zohrieva vykurovací kotol alebo iný zdroj tepla. Najvhodnejší je kondenzačný kotol, ktorého vysokú hospodárnosť podporujú práve nízkoteplotné systémy.
Aké sú výhody podlahového kúrenie?
Úplná kontrola – Podlahové kúrenie ponúka majiteľovi domu možnosť nastavenia teploty v jednotlivých miestnostiach alebo zónach nezávisle na sebe pomocou programovateľných izbových termostatov, ktoré umožňujú úplnú kontrolu a pohodlie.
Napríklad vo väčšine domácností sú niektoré izby ako je kuchyňa a obývacia izba používa častejšie ako ostatné izby. Po inštalácii termostatu si v každej miestnosti domu môžete vybrať akú teplotu chcete mať a na ako dlho. Tým sa znižuje množstvo použitej energie.
Úspora energie - Podlahové kúrenie sa stáva stále viac populárne, pretože je to energeticky úsporné vykurovanie možnosť. Treba si uvedomiť, že tepelná pohoda pri podlahovom kúrení sa dosahuje pri teplote miestnosti o 3 – 4 °C nižšej ako v prípade radiátorového kúrenia (tým sa znižuje aj energetická náročnosť o cca. 25 – 30%). Z toho vyplýva, že podlahovým vykurovaním už aj pri teplotách 20 – 22 °C dosiahneme maximálne komfortnú tepelnú pohodu.
Voľné steny, návrh interiéru podľa Vašich predstáv - Podlahové vykurovanie umožňuje majiteľ domu úplnú slobodu pri návrhu riešení interiéru v miestnosti v dôsledku odstránenia radiátorov.
Zlepšenie kvality ovzdušia – Podlahové vykurovanie vyniká minimálnym prúdením vzduchu a veľkým podielom sálavej vykurovacej zložky. Je teda vhodné zo zdravotného hľadiska, najmä však pre alergikov a astmatikov.
Návratnosť investície
Počíta sa z úspor dosiahnutých využívaním podlahového vykurovania v porovnaní s pôvodným spôsobom zabezpečenia prívodu tepla. Dôležitou súčasťou podlahového vykurovania je inštalácia kondenzačného kotla, ktorý pracuje pri nižších teplotách, a teda s výraznejšou kondenzáciou a vyššou účinnosťou. Takáto výmena môže podľa stavu starého kotla ušetriť až polovicu nákladov na kúrenie. Pri inštalácií kondenzačného kotla sa výdavky na vykurovanie plynom znížia, pretože kondenzačný kotol má oproti bežným kotlom až o 15 % lepšiu účinnosť, keďže využíva i tepelnú energiu vodnej pary v spalinách, ktorá z nekondenzačného kotla odchádza bez využitia cez komín do ovzdušia.
Je inštalácia u podlahového kúrenia zložitá?
Inštalácia podlahového kúrenia je veľmi jednoduchá a flexibilná. Môže byť ľahko pridané do už existujúcej budovy alebo môže byť inštalované ako hlavný vykurovací systém pre nový projekt.
Možno ho použiť spoločne s tradičnými radiátormi alebo ako jediný vykurovací systém, buď pomocou kondenzačného kotla alebo niektorého z nových obnoviteľných zdrojov tepla.
Mnoho faktorov môže mať významný vplyv na Vaše rozhodnutie. Medzi dané faktory patrí napríklad: počet izieb, ktoré majú byť vykurované, veľkosť izieb a pod.
Ak chcete mať čo najlepšie vyriešené podlahové vykurovanie vo Vašej domácnosti, treba si vybrať správneho odborníka, ktorý Vám urobí výpočty tepelných strát potrubia a rozloženie na základe vašich plánov.
Najčastejšie kladené otázky.
Zozbierali sme pre Vás najčastejšie kladené otázky ohľadom podlahového vykurovania. Dúfame, že Vám pomôžu pri Vašom výbere.
Prečo by som si mal zvoliť podlahové vykurovanie namiesto tradičného radiátorového systému?
Existuje mnoho výhod plynúcich z inštalácie podlahového vykurovania namiesto radiátorov. Jedna z nich je, že podlahové kúrenie pracuje pri teplotách okolo 35 °C - 50 °C a radiátorový systém pri teplotách 70 °C -80 °C a z toho dôvodu má podlahové vykurovanie nižšie prevádzkové náklady. Správne navrhnuté podlahové vykurovanie môže ušetriť až 40% bežných nákladov.
Môžem mať podlahové kúrenie aj radiátory ?
Áno samozrejme. Je bežné mať podlahové vykurovanie nainštalované na prízemí s radiátormi inštalovanými na prvom poschodí.
Avšak, so znížením nákladov v posledných rokoch a mnohých výhod, inštalácia podlahového vykurovania je stále viac populárna v celej inštalácii, kde je to možné.
Môžem použiť na podlahové vykurovanie parkety alebo koberec?
Pri použití textilnej podlahovej krytiny je potrebné počítať s čiastočným znížením tepelného výkonu už pri návrhu vykurovania projektantom. Neodporúčajú sa koberce s výškou vlasu nad 10 mm a gumeným podkladom, PVC s plstenou podložkou a parkety z mäkkého dreva (odpor nesmie byť väčší ako 0,15 m2.K/W). Drevené parkety odporúčame s max. hrúbkou 15 mm z dobre vysušeného tvrdého dreva. V prípade mozaikových parkiet max. hrúbku 9 mm.
Aká izolácia sa bežne dáva pod podlahové vykurovanie?
Bežne sa používa tvrdený polystyrén hrúbky 30 mm pre poschodie a 60 mm pre podlažie (používajú sa dve polystyrénové dosky s hrúbkou 30 mm, ktoré sa navzájom prekrývajú). Hustota polystyrénu má byť 20 kg.m-3 a stlačiteľnosť nesmie prekročiť 10% svojej hrúbky pri tlaku 10 kg/cm2. Taktiež treba dať pozor na nepodpivničené priestory, kde sa používa hydroizolácia, aby nebol polystyrén v kontakte s penetračnými nátermi na báze cyklických zlúčenín a rozpúšťadiel, ktoré by spôsobili deštrukciu polystyrénovej peny. V tomto prípade ako izoláciu je potrebné použiť gumoasfalt so sklotextilom.
Plánovanie podlahového kúrenia - projekt
Existuje mnoho faktorov, ktoré sa berú do úvahy pri posudzovaní, či sa má nainštalovať systém podlahového vykurovania práve vo Vašom projekte. Dokonca aj keď ste sa už rozhodli, že podlahové vykurovanie je pre Vás vhodné, je dôležité vedieť, aké kroky máte podniknúť, aby ste zabezpečili, že bude systém fungovať tak ako má a bude poskytovať najlepšiu možnú účinnosť a výkon.
Nižšie uvedené informácie Vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie o tom, ktorý typ systému podlahového vykurovania je pre vás pravý, tiež pomôžu určiť príslušenstvo, ktoré budete potrebovať, aby systém podlahového vykurovania fungoval.
Typy konštrukcie podlahy
Podľa toho, kde aplikujete podlahové kúrenie sa typ podlahovej konštrukcie môže meniť. Vo väčšine projektov sa používa klasická betónová zálievka avšak, ak chcete podlahové kúrenie aplikovať v podkroví medzi nosné drevené trámy, klasická betónová zálievka by nevyhovovala z hľadiska zaťaženia alebo konštrukčného vyhotovenia (výška obytného podkrovia je príliš nízka a nie je možné zvýšiť podlahu).
Fixovanie rúrok v podlahe
V praxi sa bežne používajú dva typy – upevnenie pomocou upínacích líšt a pomocou systémovej dosky. Upínanie pomocou systémovej dosky je z hľadiska financií a času najvýhodnejšie. Potrubia sú dokonale obalené betónom, systémová doska pri ukladaní prekryje jedná druhú a tým zabezpečíme nezatekanie betónu a vznikanie tepelných mostov.
Podlahové krytiny
Kameň a keramické dlaždice
Dlaždice sú všeobecne považované za najlepšiu podlahovú krytinu pre použitie s podlahovým vykurovaním. Oba typy majú veľmi dobrú tepelnú vodivosť.
Drevené a laminátové podlahy
Všetky typy drevených podláh môžu byť použité s podlahovým vykurovaním, ale niektoré z nich sú vhodnejšie ako iné.
Pravidlá vo vzťahu k drevenej podlahe:
Počiatočná vlhkosť dreva by mala byť menšia než 8%, aby nedošlo k deformácii alebo zmršteniu.
Počiatočná vlhkosť poteru by mala byť nižšia ako 0,5%.
Povrchová teplota dreva by nemala prekročiť 27 oC.
Mäkkému drevu ako je borovica je potrebné sa vyhnúť.
Dúfame, že uvedené informácie Vám pomôžu vysvetliť, čo je podlahové vykurovanie a prečo je voľbou číslo jedna.
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok, na ktoré ste nenašli odpovede nás neváhajte kontaktovať buď prostredníctvom e-mailového kontaktu [email protected] alebo na telefónnom čísle 0917 133 664.