Nohy v teple už za pár dni vďaka suchému systému podlahového vykurovania
Staviate chatu alebo rekonštruujete podkrovie a chceli by ste si užívať komfort podlahového kúrenia čo najskôr? Suchý systém vykurovania je určený pre každého, koho „tlačí čas“. Jednoduchá a rýchla montáž pomocou polystyrénových systémových dosiek vám uľahčí rozhodovanie i realizáciu, a vy sa môžete už čoskoro tešiť na teplú podlahu pod vašimi nohami.
Oproti mokrému systému podlahového kúrenia, kde musíte čakať na uschnutie betónovej zálievky, môžete mať so suchým systémom teplú podlahu už za niekoľko dní. Ak disponujete istou dávkou technickej zdatnosti, pokládku tohto typu podlahového kúrenia zvládnete dokonca aj sami, bez odborných znalostí či ťažkej techniky.
Výhody suchého podlahového kúrenia
Hlavnou výhodou suchého systému podlahového kúrenia je nižšia konštrukčná výška podlahy. Túto vlastnosť ocenia najmä tí, ktorí plánujú realizovať podlahové kúrenie vo svojej chate, v podkroviach alebo pri rekonštrukciách.
Nespornou výhodou je realizácia suchého systému bez nutnosti aplikácie betónu alebo betónovej zálievky. Preto sa suchý systém odporúča v prípadoch, kedy sa podlahové vykurovanie aplikuje medzi nosné drevené trámy v podkroví a klasická betónová zálievka by z hľadiska zaťaženia nevyhovovala. Preferovanie suchého typu podlahového kúrenia dáva zmysel aj pri obmedzeniach v konštrukčnom vyhotovení, kedy je výška obytného podkrovia príliš nízka, a nie je možné podlahu zvýšiť.
Keďže sa pri suchom systéme nepoužíva betónová zálievka, prínosom, hlavne pre drevostavby, je aj nízka váhová záťaž. Kratšie nábehové časy, tzn. rýchlejšie vyhriatie podlahy na optimálnu teplotu, najmä v chladných mesiacoch, je tiež jednou z neprehliadnuteľných predností suchého systému.
Predpoklady suchého systému podlahového kúrenia
Na montáž potrebujeme predovšetkým systémové izolačné polystyrénové dosky s nízkym profilom a hliníkové teplonosné plechy, ktoré zabezpečia odvod tepla od rúrky do vrchnej vrstvy podlahy. Plechy sa dodávajú v polmetrových dĺžkach, sú perforované a vkladá sa do nich potrubie určené na cirkuláciu teplej vody.
Montáž suchého podlahového kúrenia
Polystyrénové dosky položíme na vyrovnanú základnú dosku po celej ploche a následne na ne poukladáme teplonosné plechy. Do drážok v plechu vložíme potrubie, dbáme však na to, aby sme ho štandardne vkladali do každej druhej drážky so zachovaním šírky rozpätia 30 cm.
Potrubie sa zatlačením vsunie do drážok v plechu. Pred samotným otočením potrubia by sme ho nemali zabudnúť ohnúť a až potom ho tam môžeme vsunúť. Každá systémová doska má na jednej strane profil, pri ktorom sa môžeme s potrubím otočiť do boku alebo späť. V prípade, že sa chceme s potrubím otočiť o 180 stupňov, nemôžeme na danom mieste použiť plech.
Teplonosné plechy sú určené pre potrubia PEX-AL-PEX 16 alebo Ivar. Päťvrstvové plast-hliníkové rúrky (PEX-AL-PEX) predstavujú ideálne spojenie toho najlepšieho zo sveta kovových i plastových rúrok. Sú ľahko tvarovateľné, ohýbateľné a spájateľné. Potrubie navyše obsahuje vnútornú kyslíkovú bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu kyslíka do kúrenia, čím predchádza korodovaniu materiálu v kúrení.
Na pripravený podklad sa na jeho spevnenie odporúča položiť napríklad OSB doska alebo sádrovláknitá doska Fermacell. Následne na ňu môžeme položiť podlahovú krytinu.
Názory na viacero typov podlahového kúrenia sa často rozchádzajú. Neviete sa rozhodnúť, ktorý typ vykurovania je pre vás ten najvhodnejší? Skúsení odborníci z ATRIA SK vám ochotne poradia. V ich ponuke nájdete sortiment vhodný na mokrý aj suchý systém podlahového kúrenia. Môžete si byť istí, že vďaka ich profesionálnemu náhľadu si vyberiete techniku šitú na mieru pre vaše podmienky. Akékoľvek otázky či pochybnosti smerujte na [email protected].